kliknij, aby zapoznać się
z warunkami gwarancji

 

 


zapytaj o umowę
serwisową

 


Kotły dwufunkcyjne

     Kotły dwufunkcyjne oprócz centralnego ogrzewania mają jeszcze drugie zadanie - podgrzewanie ciepłej wody użytkowej w systemie przepływowym.

Zakładając, że woda na wyjściu powinna mieć ok. 40oC a woda wodociągowa na wejściu ma ok. 10oC, to kocioł dwufunkcyjny o mocy 24 kW, daje strumień podgrzanej wody - 11,45 l/min. Na potrzeby tylko centralnego ogrzewania wymagana jest dużo mniejsza moc. Produkowane kotły dwufunkcyjne mają możliwość zmniejszenia mocy na centralne ogrzewanie z pozostawieniem maksymalnej mocy na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej. W urządzeniach marki Junkers jest to najczęściej między 8 a 24 kW.

Idealnym rozwiązaniem ze względu energetycznego byłoby zastosowanie kotła o mniejszej mocy do centralnego ogrzewania oraz podgrzewacza przepływowego wody o dużej mocy. Takich rozwiązań się jednak nie stosuje, przede wszystkim ze względu kosztów zakupu dwóch urządzeń. Dodatkowo przepisy w Polsce wymagają, aby każde urządzenie posiadało indywidualny szyb kominowy a zazwyczaj w mieszkaniach jest tylko jeden. Niewątpliwą zaletą przemawiającą za stosowaniem kotłów dwufunkcyjnych jest także to, że urządzenia te wymagają mniej miejsca do montażu niż zastosowanie dwóch urządzeń.  

 kliknij

| build by opolnet.com | e-mail |